Řecko

Na ostrově Zakynthos se o místo na pláži turisté dělí se želvami

Chcete na vlastní oči spatřit moře tak modré, že vás z něho budou bolet oči? Jeďte na řecký ostrov Zakynthos. „Jižně od jeho břehů totiž padá hloubka moře až k 5000 metrům,“ říkají encyklopedie. Barva vody je tu tak díky hloubce bezkonkurenčně nejmodřejší v celém Středozemí a pláže plné nejen turistů, ale i karet obecných, které zde kladou vajíčka. Vítejte na Zakynthosu, ostrově vůní, který byl podle mýtů i domovem boha Apollóna a bohyně Artemis.

Takzvané Modré jeskyně na severu ostrova jsou pastvou pro oči turistů a rájem potápěčů.

Takzvané Modré jeskyně na severu ostrova jsou pastvou pro oči turistů a rájem potápěčů.

Praktické informace na cestu

 

 

Při pohledu na pláže ostrova Zakynthos není divu, že byl podle řeckých bájí domovem několika bohů

 

Jak se domluvit?

Velkou část klientely tvoří Britové, téměř všichni ostrované mluví plynně anglicky. Častá je i italština.

 

Co ochutnat?

Specialitou ostrova je "Zakynthský králík". Je to dobrota z králičího masa v paprikové omáčce s cibulí a s bramborami jako přílohou. Ostatní pokrmy se příliš neliší od tradiční řecké kuchyně.

 

Čím platit?

Eurem. Banky jsou ale pouze v hlavním městě a jsou otevřené jen ve všední dny. Směnárny ale najdete ve většině supermarketů, kde zase seženete všechno od žvýkaček po košťata.

 

Čím jezdit?

Na ostrově poměrně dobře funguje autobusová doprava. Řidiči ale nejezdí podle pevného jízdního řádu, což se u turistů nesetkává s velkým pochopením. Jsou tu i půjčovny automobilů a motocyklů. Za příznivé ceny tady jezdí i taxi.


Zakynthos znamená ve starořečtině „velmi hornatý“ a tahle charakteristika ostrov dokonale vystihuje. Hlavně západ ostrova se vlní, kam jen oko dohlédne. „Legenda říká, že právě proto zde žili Apollón a Artemis. Jejich otec Zeus na ně z Olympu přes kopce neviděl a oni mohli ve zdejších údolích vyvádět dětské lotroviny,“ vykládá v hlavním městě ostrova jeden z místních obyvatel. Centrum ostrova, přístav Zakynthos má nejen 10 tisíc obyvatel, ale i dodnes patrné pozůstatky po období, kdy byl v pronájmu Benátčanů.

Pod vlivem italských Benátek

Bez nich by Zakynthos dnes rozhodně nebyl tam, kde je dnes. Zante, jak zní italský název ostrova, byl více než 300 let pod vlivem Benátčanů a všichni se shodují na tom, že šlo o zlatou éru zdejší historie. „Dodnes má spousta zdejších občanů italské příjmení a nedělá jim problém plynně mluvit italsky,“ poukazuje na stále trvající pozůstatky „benátského období“ průvodce.

Kareta obecná patří mezi ohrožené druhy, a tak není divu, že její bezpečí hlídají na plážích ochranáři

Kareta obecná patří mezi ohrožené druhy, a tak není divu, že její bezpečí hlídají na plážích ochranáři.

Také nezapomene upozornit na to, že každý by měl ochutnat zdejší vína. Díky zeměpisné poloze Zakynthosu jsou tu ideální podmínky pro pěstování vinné révy. „Do Evropy se ale nevyvážejí jen lahve s vínem ale i světoznámé rozinky – Korintky, které vznikají usušením hroznů odrůdy Korinth,“ upozorňuje majitel vinice.

Ale nejen pitím vína živ je turista. A tím spíš na Zakynthosu, který nabízí jedny z nejkrásnějších pláží v Evropě. Po obvodu má ostrov 123 kilometrů a velkou část z toho tvoří písečné pláže, které omývají průzračné vody Jónského moře. „Nejhlubší místo celého Středozemního moře je jižně od ostrova v Jónském moři,“ pokyvuje hlavou průvodce. Pokud byste chtěli dosáhnout dna, museli byste se ponořit do hloubky 5121 metrů.

Hlavní město Zante je ukázkou výstavní architektury a centrem dění na ostrově

Hlavní město Zante je ukázkou výstavní architektury a centrem dění na ostrově.

Pláže plné turistů a … želv!

Většina turistů se shoduje, že nejkrásnější pláže jsou na jihu ostrova. Na vrcholu oblíbenosti se drží pláže Laganas a Gerakas. „ Ale kvůli ochraně želv a bílých tuleňů jsou na jižním pobřeží zakázány vodní sporty. Dokonce i zdejší letiště, jehož příletový koridor vede nad želvími hnízdišti, má kvůli želvám v noci zákaz provozu,“ upozorňuje na omezení delegát. Pokud si dovolenou bez pořádného křepčení ve vlnách neumíte představit, tak dejte raději přednost plážím na východním prostředí u letovisek Tsilivi a Alykes. Tady už jsou vodní sporty povolené.

Přísně chránění obyvatelé – karety obecné (Caretta Caretta)

Pokud vyrazíte na letní dovolenou na Zakynthos, měli byste počítat s tím, že se o některou pláž budete dělit s karetami obecnými a že jejich potřeby budou upřednostněny před vašimi zájmy. Od konce května si želvy budují svá hnízda na pláž Laganas. Do půl metru hlubokých děr nakladou zhruba 100 vajíček velikosti pingpongového míčku, z nichž se v polovině srpna líhnou želvičky.

Pláže jsou v tomto období plné, a tak na plážích hlídkují ochranáři, kteří přísně dbají o bezpečnost hnízd. Kolem každého hnízda jsou trojnožky s varovným nápisem v několika jazycích a turisté mají po setmění zapovězený vstup na pláže. Ti, co neuposlechnou, jsou bez milosti vykázáni. Na druhou stranu je ale pozorování karet na vlastní oči zážitek, na který se nezapomíná.

Pohled na pláž Laganas, kam každoročně připlouvají karety obecné, aby nakladly vajíčka

Pohled na pláž Laganas, kam každoročně připlouvají karety obecné, aby nakladly vajíčka.

Zakynthos je často také poeticky označovaný za „ostrov vůní“. Na jaře celý ostrov rozkvete a ve vzduchu se mísí vůně jasmínu, ibišku, orchidejí, bylinek i koření, které tu ve velkém rostou. Zelená barva stromů nemizí díky příjemnému klimatu ani v nejteplejším létě. Místní klimatickou zvláštností je vesnička Loucha v půvabném údolí. Během zimních měsíců, kdy se teplotní průměr na ostrově pohybuje okolo deseti stupňů Celsia, jsou tady teploty o deset stupňů vyšší. Ve vísce Echo Chora zase můžete obdivovat olivovník starý 2 tisíce let a ve vesnici Maries se projít místy, kde prý nějaký čas žila i Máří Magdaléna. Právě podle ní dostala tato vesnice své jméno.

Olivy jsou typickým vývozním artiklem Řecka, plné je jich I vnitrozemí Zakynthosu
 

Olivy jsou typickým vývozním artiklem Řecka, plné je jich i vnitrozemí Zakynthosu.

      Ostrov bájí a legend

 

Ostrov je protkaný legendami a vyprávěními, ve kterých figurují bájní antičtí hrdinové. Legenda se vztahuje i k jeskyni u severního přístavu Agios Nikolaos. "Podle té tady mnich věznil dívku, kterou miloval, ale ona jeho ne. Aby nemohla utéct, přikoval ji ke stěně. Zapomněl však na příliv a dívka se utopila. Ze zoufalství skočil do moře za ní,” vypráví průvodce na lodi a ukazuje do vln: “Na dně je dodnes skvrna ve tvaru lidského těla se sepnutýma rukama. To se hříšník modlí za spásu své duše, i duše té dívky.”

V podobném duchu bychom mohli pokračovat ještě dlouho, ale ani sebedelší vyprávění přesně nevystihne atmosféru ostrova Zakynthos. Ta se musí zažít na vlastní kůži.

 

 

  ostrov Thassos

Na Thassosu prý žily mýtické Sirény, dnes je ideálem pro klidnou dovolenou

„Mýtické Sirény si svůj domov uměly vybrat!“ Možná právě to probíhá hlavou všem, kteří poprvé spatří „smaragd Egejského moře“ - řecký ostrov Thassos. Díky dostatku srážek v zimě se i v parném létě ostrovní vegetace zelená. To, že je Thassos nejsevernější částí Řecka, se dočtete v každém průvodci. Vychutnat si čistou mořskou vodu, zdejší výborné víno a med, který tu nabízejí na každém kroku, už ale musíte sami. A že je to v horkém létě opravdu příjemné!

Řeckému ostrovu Thassos se díky tomu, že je celoročně krásně zelený přezdívá „Smaragd Egejského moře“.

Řeckému ostrovu Thassos se díky tomu, že je celoročně krásně zelený přezdívá „Smaragd Egejského moře“.


Na nábřeží největšího města ostrova – Limenas, kterému se říká i Thassos – je spousta typických řeckých taveren. Stolky jsou umístěné těsně u kraje náplavky, do vody je to jeden špatný krok. „Jestli nám tady někdo spadl do vody? To snad ne,“ směje se majitel jedné z nich a přináší další džbánek s výborným místním vínem. Limenas dělá čest svému jménu, které v překladu znamená přístav. Přístavy jsou tu totiž dva. „Ten původní je starý už 2500 let,“ rozkládá rukama, „jeho kapacita ale nestačí, a tak vznikl nový, který zajišťuje hlavně trajektovou dopravu.“

Vstupní brána na ostrov, starý přístav v Limenasu, který vznikl už v 5. století př. n.l.

V zajetí historie

Ze starého přístavu je to jen pár kroků do starověké tržnice, Agory, kde se už v 7. století  př.n.l. nacházelo centrum veškerého dění na ostrově. Ve 2. a 3. století n.l. oblast zaznamenala největší rozkvět během římské éry. Byla tady nejen klasická tržnice, ale celé místo sloužilo i kulturním a politickým účelům. Nejvýraznějším bodem byla socha Nausiky, bohyně naděje. Dodnes se už bohužel nedochovala, na místě ale naleznete nákres její přibližné podoby. „Byl to dar tehdejšího obyvatelstva římskému císaři Septimovi,“ vysvětlují místní ochotně. Právě Septimus Severus udělil ostrovu privilegium razit si vlastní mince. Ve východní části turisté ještě dnes obdivují zbytky odeonu, divadla pod širým nebem.

Starověká Agora, nejlépe zachovaný soubor památek na ostrově Thassos, v její blízkosti je i muzeum.

Thassos byl obydlený už ve třetím tisíciletí před naším letopočtem. „Bohaté minulosti odpovídá i velké množství památek z období antiky. A starověká Agora  je asi tou nejlépe zachovanou památkou,“ říká zdejší průvodce. Je otevřená denně od 9 do 16 hodin. „Pokud vás historie Řecka zajímá víc, nevynechejte i muzeum, které je otevřené ve stejný čas.“ V pondělí se ale vydejte radši na pláž, stejně jako u nás je i v Řecku zavíracím dnem.

Oáza klidu v Egejském moři

Thassos leží stranou všech hlavních řeckých turistických letovisek, je proto oázou klidu i během vrcholu sezóny, kdy bývá v jiných letoviscích hlava na hlavě. „Na objetí celého ostrova by vám stačily dvě hodinky,“ říkají místní znalci, „po obvodu má jen sto kilometrů a polovina z toho jsou pláže.“ Můžete sice zůstat na hlavních plážích, ale pokud toužíte po absolutním soukromí, není nic jednoduššího než si vypůjčit motorku nebo automobil a vyrazit dál od civilizace.

Ceny pronájmu dopravních prostředků na ostrově Thassos jsou celkem příjemné. „A vůbec většina cen není nijak přemrštěných,“ pokyvuje hlavou průvodce. „Thassos leží jen 8 kilometrů od pevniny, transfer zboží není nijak nákladný.“ Ve srovnání s jinými řeckými ostrovy je tu levněji. Podoba pobřeží a vůbec celého ostrova se mění jen minimálně. Jinde rostou na plážích jako houby po dešti mohutné hotelové komplexy, ale Thassos si i dnes zachovává svou ryzí atmosféru tak typickou pro Řecko.


Džípem na safari do hor nebo lodí kolem ostrova

Když vás přestane bavit polehávání na pláži, můžete využít nabídky a vydat se džípy do vnitrozemí ostrova. „Můžete se jen vést, nebo i řídit,“ nabízí řidič. Dlouhou dobu nepotkáte ani živáčka, v pustém vnitrozemí jako by se zastavil čas. Thassos leží na předělu mírného a subtropického pásu, je tu proto obojí flóra.

Vedle borovic tu rostou fíkovníky, smrky spolu s olivovníky, platany a píniemi. Díky příjemnému vánku a stínu výletníci netrpí vedrem ani v nejteplejších měsících léta. Osvěžit se můžete ve vodopádech nebo v typické taverně vesničky Kastro. Finále výletu si každý užije na Metalii, jedné z nejhezčích pláží ostrova.

Těmito jeepy se můžete vydat do nitra ostrova. Když budete mít zájem, řidič vás pustí i k řízení.

Těmito jeepy se můžete vydat do nitra ostrova. Když budete mít zájem, řidič vás pustí i k řízení.


Džíp můžete případně vyměnit za plavbu lodí podél jižního pobřeží. Ráno se nalodíte v Limenarii a pak už jen chytáte bronz na palubě, nebo odpočíváte v podpalubí. „V ceně je i snídaně a vydatný oběd,“ lákají majitelé plavidel. „Několikrát během plavby kapitán spustí kotvu a můžete se do sytosti vyřádit na širém moři.“ Jižní pobřeží navíc nabízí krásné scenérie.

Skalní jezírko Diola, klášter Archangelos nebo ostrov Panagia, na který si svého času dělal zálusk sám Aristoteles Onassis. To vše je pastvou pro oči, fotoaparáty i videokamery. Výlet je navíc ideální pro rodiny s dětmi. Ve vodách kolem Thassosu totiž vyvádějí své potomstvo delfíni.

Den můžete zase zakončit v některé z taveren nad talířem něčeho typicky řeckého. Na Thassosu je nejpopulárnější salát z chobotnic. Podle zákona se v Řecku můžou lovit jen chobotnice vážící víc než 700 gramů. „S úlovkem se potom musí minimálně dvěstěkrát uhodit o balvan. Tím se poruší spletitý nervový systém a maso změkne, pak se ugriluje, nakrájí, posype krájenou červenou cibulí, olivami a zakápne panenským olivovým olejem s troškou vinného octa, “ vysvětlí vám ochotně během servírování číšník.

Chapadla chobotnic, která čeká zpracování v některé z řeckých taveren na pobřeží

Chapadla chobotnic, která čeká zpracování v některé z řeckých taveren na pobřeží.

Smaragdový ostrov Thassos je stvořený pro klidnou a pohodovou dovolenou. „Kdo si ale chce užít většího cvrkotu a nočního života, měl by raději zvolit jiné destinace,“ upozorňuje průvodce. A naopak - pokud vám absolutní klid vyhovuje, tak neváhejte. Zapomenete tu na všední starosti a „Andýo!“ na rozloučenou budete říkat jen neradi.